Discussion about this post

User's avatar
gyarimelos's avatar

Az elmélet tisztánlátása érdekében még ezt a cikket tudom ajánlani: https://www.leftcom.org/en/articles/2014-06-05/anarchism-in-the-rear-view-mirror

Expand full comment
gyarimelos's avatar

A posztbalos akcionizmus elvetése abszolút pozitív, de továbbra is az egyéni és kiscsoportos önszerveződésben, "szervezeti dualizmusban" és politikai otthon" létrehozásában látod a kiutat. Szerintem a kapitalizmus meghaladása nem szervezeti formák választásán, hanem az osztályharc objektív materiális feltételein és ezen feltételek tudományos elemzésén múlik. Marx nem azért beszélt a forradalomról, mert úgy "jobb", hanem mert a tőkés termelési mód belső ellentmondásai törvényszerűen forradalomhoz vezetnek - vagy elnyomó reakcióhoz.

Hiányolom, hogy a cikkben nincs szó az államról. Nem írsz arról, hogy mi legyen vele. Le kell bontani? Meg kell szerezni? Meg kell semmisíteni? Mi jön utána? Ha forradalmi politikát szeretnénk folytatni, akkor elkerülhetetlen annak a propagálása, hogy az állam az osztályelnyomás gépezete, amelyet nem lehet "önszerveződő csoportokkal" belülről "megjavítani". Mit gondolsz a proletárdiktatúráról, azaz a dolgozók demokratikus tanácsuralmáról?

Túl idealistának gondolom, amikor arról írsz, hogy "politikai otthont" kell adni a munkásoknak, "dialógust" folytatni, "megérteni" a problémáikat, és így majd "társadalmasítjuk" a társadalmat. A kapitalizmus nem azért létezik, mert az emberek nem értik, hanem mert a materiális viszonyok, a tulajdon és termelés szerkezete újratermeli a kizsákmányolást nap mint nap. A tudat nem megelőzi az anyagot - a tudat az anyagi viszonyok visszatökröződése. Ezért nem "politikai otthont" kell adni, hanem harcba kell vinni a munkásokat a konkrét érdekeik mentén, közben forradalmi tudatosságot építeni bennük a harc tapasztalatain keresztül.

A politikai program, vagyis a proletariátus programja nem egy vitaest konszenzusa, hanem a tudományos szocializmus alapján, az osztályharc objektív elemzéséből kiindulva megfogalmazott forradalmi célrendszer. Nem egyéni affinitások, nem "kibékülő szándékú anarchisták" egyezkedései alapján születik, hanem a tőke és a munka történelmi szembenállásából. Ebből következik, hogy a szervezet (ha valóban forradalmi) nem önmagáért létezik, hanem mint a proletariátus történelmi pártja, amely a hatalomért folyó harcot vezeti.

Tehát a kapitalizmus nem azért nem omlik össze, mert nem vagyunk elég szervezettek. Az összeomlás a saját ellentmondásai által előidézett forradalom lesz. Szerintem nem az a feladat, hogy új "alternatív szubkultúrákat" építsünk vagy új "balos otthonokat" kínáljunk a társadalom peremére szorultaknak, hanem az, hogy a munkásosztály élcsapata meg legyen szervezve, forradalmi programot képviselve, amely vezeti a proletariátust a hatalom megszerzésére. Az ilyen önszerveződő játszóterek, amelyeket a szövegedben kínálsz, nagyon kevesek ahhoz képest, amire szükség van: osztályharc.

Elvtársi puszi.

Expand full comment
1 more comment...

No posts